Mimo rosnącej popularności systemów fotowoltaicznych, nadal panuje przekonanie, że są one niewykonalne w naszym klimacie. Przeciwnicy fotowoltaiki jako powód wskazują długi sezon jesienno-zimowy. Wspólnie z firmą Vaillant obaliliśmy również mit, że panele fotowoltaiczne są w Polsce nieskuteczne.

Z tekstu dowiecie się.

  • Czy panele fotowoltaiczne mogą produkować prąd w zimie
  • Jak są rozliczane zyski gospodarstw domowych z systemów fotowoltaicznych?

Szybki wzrost rynku fotowoltaiki spowodowany jest rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz licznymi programami dotacji dla energii odnawialnej. Być może słyszałeś o rządowych programach Czyste Powietrze lub Moja Energia Elektryczna. Czy myślisz o wykorzystaniu dotacji do wyposażenia swojego domu w panel fotowoltaiczny, ale wahasz się z powodu negatywnych opinii? Fotowoltaika może być nadal opłacalna w zimie.

Słoneczny i chłodny dzień? Idealne warunki dla Twojej instalacji solarnej

Często uważa się, że fotowoltaika działa najlepiej, gdy jest słonecznie i gorąco. Nie jest to prawdą w przypadku paneli słonecznych, które podgrzewają ciepłą wodę użytkową. Ta prawidłowość nie jest prawdziwa w przypadku paneli fotowoltaicznych. Wraz ze wzrostem temperatury wzrastają drgania struktury krystalicznej modułu. Utrudnia to przepływ prądu elektrycznego. W efekcie wraz ze wzrostem temperatury spada sprawność ogniw fotowoltaicznych w wytwarzaniu energii elektrycznej.

Zależność ta oznacza, że system fot owoltaiczny będzie dawał największe zyski w słoneczny dzień. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na konstrukcję montażową instalacji. Szczeliny wentylacyjne pod instalacją umożliwią przepływ powietrza i chłodzenie modułów w okresie letnim.

Kolejnym mitem jest to, że systemy fotowoltaiczne nie produkują energii zimą ze względu na pokrywający je śnieg. Uniemożliwia to dotarcie do nich promieni słonecznych. Ostatnie zimy w Stanach Zjednoczonych obaliły to twierdzenie. Należy pamiętać, że instalacje są zwykle montowane pod kątem od 35 do 45o, nawet w miejscach, gdzie nagromadzenie śniegu jest bardziej prawdopodobne. Śnieg, który jest cięższy niż jego masa, będzie zsuwał się z modułów.

Jak zarabiać na instalacjach PV przez cały rok dzięki net-meteringowi

Pomimo tego, że moduły fotowoltaiczne są bardziej wydajne zimą, roczny zysk z takiej instalacji będzie niższy niż latem. Zimowe dni są krótsze i bardziej pochmurne. System fotowoltaiczny można uruchomić i pracować również w takich warunkach, ale nie są one tak wydajne jak latem. Tu z pomocą przychodzi system rozliczeń energii, który obowiązuje w naszym kraju. Net-metering pozwala odzyskać do 80% z nadwyżki energii, która jest wprowadzana do sieci przez system fotowoltaiczny w ciągu roku (dla instalacji poniżej 10 kWp). Nadwyżka energii z systemu fotowoltaicznego jest wprowadzana do sieci, jeśli nie jest wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W ciągu roku można odzyskać do 80%. Sieć energetyczna jest w tym kontekście traktowana jako magazyn energii.

Letnie nadwyżki energii można wykorzystać zimą. Dobrym pomysłem może być połączenie systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła. Pozwoli to na obniżenie kosztów ogrzewania budynku i energii elektrycznej. Na stronie www.vaillant.pl można znaleźć nowoczesne urządzenia grzewcze, a także system fotowoltaiczny jak auroPOWER.

0 Komentarze