Nie jest już konieczne posiadanie tradycyjnego przedsionka zamykanego na klucz, aby utrzymać optymalną temperaturę w domu. Mimo to prawo budowlane nadal wymaga od nas wydzielenia przestrzeni, która chroni pomieszczenia mieszkalne przed zimnym powietrzem. Jak sobie z tym poradzić?

Wszyscy znamy ciemne, ciasne przedsionki spotykane w starszych domach. Otaczają nas już góry płaszczy i butów, utrudniając przejście przez próg. Szukanie przełącznika między niezliczoną ilością ubrań a światłem graniczy z cudem, jeśli w ogóle istnieje. Przeraża nawet próba zdjęcia butów, bo nigdy nie wiadomo, kiedy uda się wyczołgać spod sterty rupieci. Takie wrażenie chcemy wywołać u naszych gości.

Czy budowa domu bez przedsionka jest legalna?

Prawo budowlane wymaga, aby wejście do budynku było oddzielone od pomieszczeń mieszkalnych, aby zapobiec dostawaniu się zimnego powietrza. Zgodnie z przepisami należy zastosować "przedsionek lub kurtynę powietrzną". To do nas należy wybór, w jaki sposób chronimy ludzi przed zimnem. Te "inne rozwiązania", choć częściej stosowane w centrach handlowych i biurowcach niż w domach prywatnych, dają wiele możliwości.

Ganek zamiast przedsionka

W praktyce "inną opcją" będzie ganek. Nie jest wymagane, aby był on zamknięty lub duży. Wystarczy prosta, częściowo zamknięta konstrukcja z dachem nad drzwiami, jeśli nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni. Zamknięty ganek ma wiele zalet. Można go wykorzystać jako miejsce do suszenia, miejsce, w którym możemy postawić nasze zabłocone buty lub przezimować rośliny. Aby ganek służył nam przez długi czas, powinien być ocieplony wełną mineralną. Nie musi być ona gruba, ale powinna być równomiernie rozłożona, aby nie było szczelin. Będą one ulegały zawilgoceniu i mogą prowadzić do powstania pleśni lub grzybów.

Wygodny przedpokój

Ganek można wykorzystać do przekształcenia zamkniętego przedsionka w wiatrołap, który łączy się z innym pomieszczeniem. Dzięki temu przestrzeń w naszym holu, salonie czy jadalni zwiększy się nie tylko wizualnie, ale i optycznie. Buty i odzież wierzchnią możemy wtedy przechowywać na ganku lub w garderobie. W zamian za to wejście do naszego domu będzie jasne, przestronne i zorganizowane. Dobrym pomysłem dla siebie i swoich gości jest rozważenie małych funkcjonalnych rozwiązań, które zostaną umieszczone przy wejściu. Lustro, stolik i krzesło sprawią, że będziemy mieli gdzie postawić torebkę, zdjąć buty i ubrać się po wyjściu z domu lub powrocie z zakupów. Warto odłożyć wiszące wieszaki i przenieść się na duże, otwarte szafy, jeśli nie chcemy, by nasz przedpokój wyglądał na zagracony.

0 Komentarze